29 червня 2017
Розглянувши звіт начальника відділу освіти райдержадміністрації Гриценка Ю.М. про здійснення ним делегованих районною радою повноважень в частині реалізації державної політики на території району по забезпеченню розвитку усіх видів освіти, керуючись пунктом 28 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада вирішила:
звіт начальника відділу освіти районної державної адміністрації Гриценка Ю.М. взяти до відома.
Голова районної ради | О.М.Левченко |
Станом на 26.06.2017 року у районі функціонують навчальні заклади: гімназія, 20 загальноосвітніх, 4 позашкільних, 15 дошкільних навчальних закладів. Також у районі функціонують комунальний заклад «Городнянська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів» Чернігівської обласної ради, комунальний заклад «Городнянський реабілітаційний центр» Чернігівської обласної ради. У системі освіти працюють МНВК, ДЮСШ, ЦДЮТ, СЮТ, Тупичівський підлітковий клуб «Сучасник». У районі визначено 1 освітній округ Городнянський та 5 опорних шкіл: Городнянська районна гімназія, Городнянська ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, Смичинська ЗОШ І-ІІІ ст., Тупичівська ЗОШ І-ІІІ ст., Хоробицька ЗОШ І-ІІІ ст.
У ЗНЗ району в 2016-2017 навчальному році навчалось 2458 учнів (зі школами-інтернатами – 2650). Середня наповнюваність класів становить 14,5 учнів, у тому числі по селу 10,5 учнів. У навчальних закладах району навчається 32 дітей-інвалідів з особливими освітніми потребами, 6 дітей охоплено дошкільним навчанням, 3 учням з порушенням ПФР організовано індивідуальне навчання. Для трьох дітей з порушенням опорно-рухового апарату введено інклюзивне навчання на базі Городнянської районної гімназії та Городнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, здійснюється супровід асистентом вчителя, практичним психологом, реабілітологом. Для двох дітей дошкільного віку з тяжкими порушеннями мовлення організовано інклюзивне навчання на базі Городнянського ДНЗ№ 4.
З метою подальшого впровадження диференціації та індивідуалізації навчання, розвитку здібностей, природних обдарувань і нахилів школярів у ЗНЗ району профільним навчанням охоплено 324 учні 10-11 класів (78 %). Це класи української філології, інформаційно-технологічний, історичний, математичний, біотехнологічний та технологічний профіль. Курси за вибором читаються у 12 школах (71 клас).
Важливим кроком у підвищенні якості освіти є інформатизація. У навчальних закладах Городнянського району налічується 390 одиниць комп’ютерної техніки, 250 з яких є морально застарілим обладнанням, а також 51 не підлягають ремонту. У 2016 році придбані навчально-комп’ютерні комплекси: Городнянська районна гімназія (1+10), Городнянська ЗОШ І-ІІІ ст. № 2.(1+10),(1+13). Для Городнянської районної гімназії придбано мультимедійний проектор, для Городнянської ЗОШ І ст. проектор і ноутбук. До Городняської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 придбано 3 ноутбуки 4 проектори, 2 персональні комп»ютери, проекційни переносний екран, 2 ЖК телевізори. Для Переписької ЗОШ І-ІІІ ст. придбано принтер. Кількість учнів на 1 ПК в Городнянському районі становить 7,5 учнів. За рахунок цільової субвенції із державного бюджету закуплено 3 кабінети для Городнянської районної гімназії загальною вартістю 860 тис. грн.
До мережі Інтернет в Городнянському районі всі загальноосвітні навчальні заклади підключені. В частині закладів Городнянського району уже створені сайти навчального призначення та електронні пошти.
Станом на 30.05.2017 року у районі функціонує 15 дошкільних навчальних закладів, якими охоплено 651 дітей, що становить 53,5 %. В сільській місцевості охоплення дошкільною освітою на сьогоднішній день складає 33,3%. Всіма формами дошкільної освіти дітей від 3-х до 6-ти років охоплено 656, що складає 88,5 %. З них: у ДНЗ – 519 дітей, дошкільній групі «Сонечко» при ЦДЮТ – 46 дітей, підготовчих групах при ЗНЗ - 31 дітей, соціально-педагогічний патронат – 42 дітей, дошкільній групі обласної школи-інтернат - 18.
У 2016-2017 навчальному році у позашкільних навчальних закладах району працювали 72 гуртки, якими було охоплено 1414 учнів . Із них:
- СЮТ – 27 гуртків, 363 учнів (на базі сільських шкіл працює 6 гуртків – 81 учнів);
- ДЮСШ – 11 гуртків, 280 учнів (на базі сільських шкіл працює 1 гуртки – 16 учні);
- ЦДЮТ – 24 гуртки, 603 учні (на базі сільських шкіл працює 8 гуртків – 122 учні).
- Тупичівський підлітковий клуб «Сучасник» - 10 гуртків, 168 учнів.
Протягом квітня 2017 року були проведені шкільні етапи Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). 06-07 травня 2017 року проходив районний етап гри «Сокіл» («Джура») у формі таборування. У змаганнях взяли участь 6 роїв: «Молодь України» (Городнянська районна гімназія), «Богдан Хмельницький» (Городнянська ЗОШ І-ІІІ ст. № 2), «Козацька родина» (Бутівська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Північні соколи» (Смичинська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Січ» (Тупичівська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Хоробицька Січ» (Хоробицька ЗОШ І-ІІІ ст.).
Переможцем районного етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») став рій «Січ» Тупичівської ЗОШ І-ІІІ ст. , який брав участь в обласному етапі гри та посів 8 загальнокомандне місце (загальна кількість команд - 33).
Головною метою діяльності методкабінету у 2016-2017 навчальному році було навчально-методичне забезпечення педагогічного процесу в дошкільних закладах освіти, загальноосвітніх установах, закладі нового типу, позашкіллі, підвищення професійної кваліфікації педагогічних і керівних кадрів навчальних закладів району, організація удосконалення їхньої професійної майстерності, навчально-методичної і науково-дослідницької роботи.
У 2016-2017 навчальному році учні та вчителі району взяли активну участь у різноманітних конкурсах, турнірах.
Організовано пройшов районний етап конкурсу «Учитель року-2016», у якому взяли участь: Бугаєвська Т.В., учитель початкових класів Городнянської ЗОШ І ст., Захарченко І.О., учитель початкових класів Городнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, Іващенко А.Г., учитель біології Городнянської районної гімназії, Дуда Л.М., учитель біології Бутівської ЗОШ І-ІІІ ст., Желдак О.М., учитель інформатики Городнянської районної гімназії.
Переможцями районного етапу стали: Бугаєвська Т.В., Іващенко А.Г. і Желдак О.М. Вони представляли наш район у відбірковому етапі ІІ туру конкурсу «Учитель року-2017».
На ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт було представлено 5 науково-дослідницьких робіт, дві з яких відзначені дипломами ІІІ ступеня.
У районі склалась система роботи з обдарованою учнівською молоддю:
- систематично проводяться семінари-практикуми для вчителів з питань підготовки учнів до олімпіад;
- вирішуються питання щодо морального і матеріального заохочення педагогічних працівників, учні яких стали переможцями ІІІ та ІV етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів;
- запроваджені стипендії райдержадміністрації учням-переможцям ІІІ-ІV етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів;
- щорічно проводиться Свято вшанування переможців олімпіад, конкурсів «Гімн обдарованості». У цьому році таке свято пройшло 26 травня.
Тому два останні роки підряд учнівська команда району за підсумками участі у ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів знаходиться на І місці серед сільських районів і на 4 місці в області після міст Чернігів, Прилуки, Ніжин. У 2016-2017 навчальному році переможцями обласних олімпіад визначено 25 учасників , які вибороли 25 дипломів. Із них: дипломів І ступеня – 2, дипломів ІІ ступеня – 10, дипломів ІІІ ступеня – 13.
Вихованці позашкільних навчальних закладів району стали активними учасниками міських, районних, обласних, всеукраїнських конкурсів, фестивалів, змагань, акцій.
Також були проведені наступні районні змагання серед ЗНЗ:
- першість району з настільного тенісу серед школярів;
- змагання з волейболу серед учнів шкіл;
- змагання із міні-футболу серед школярів.
Усі проведені методичні заходи широко висвітлювались на сайтах РДА та в районній газеті «Новини Городнянщини».
Згідно обласної програми «Шкільний автобус» на 2016-2020 роки один автобус було придбано за кошти обласного бюджету(1397,0 тис. грн.) і два автобуси (передбачено спів фінансування - 57% (держ. бюджет – 1592,6 тис. грн.) і 43 % (район. бюджет – 1201,4 тис грн.).
Відділом освіти, педколективами спільно з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування вжито заходів щодо зміцнення та підготовки матеріально-технічної бази закладів освіти до роботи у 2016-2017 навчальному році.
З метою підготовки та забезпечення господарського комплексу навчальних закладів та установ освіти району за 2017 рік відділом освіти Городнянської РДА проведені наступні заходи:
- ведеться підготовка до проведення запланованих поточних ремонтів в навчальних закладах району;
- проведено заміри опору ізоляції, виготовлено та узгоджено проектну документацію та проведено обробку вогнезахисним матеріалом дерев’яних конструкцій горища будівлі спального корпусу СДЗОВ «Полісяночка»;
-проведено ремонти електричних вводів в Лемішівській та Автуницькій школах;
- відремонтовано електроплиту в Лемешівській школі;
- придбано насосну станцію для водяної скважини та проложена водотраса для столової Тупичівської ЗОШ;
- відремонтовано електроводонагрівач та духову шафу в Городнянській районній гімназії;
- відремонтовано два електроводонагрівача в Городнянській ЗОШ І-ІІІ ст. №2;
- закуплено мусорні баки для сміття для ЦДЮТ та Городнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2;
-проведено гідроочищення та ремонт каналізації в Городнянській ЗОШ І-ІІІ ст. №2;
- відремонтовано систему опалення в Бутівській ЗОШ;
- постійно проводяться заходи за участю органів місцевого самоврядування, органів управління освітою та представників ДСНС у Чернігівській області, а саме комісійні перевірки у навчальних закладах району щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки;
В навчальні заклади району з початку року завезено 70 т вугілля, 450 м куб паливних дров, 200 т торфобрикету, 42 т паливного брикету з відходів деревини, що становить 52% від запланованого.
Заплановано до нового навчального року на 2017 рік:
- заміна витяжних труб для котелень ДЮСШ та Ільмівській ЗОШ;
- перевірка систем опалення, котелень, закупівля необхідного обладнання;
- розробка проектно-кошторисної документації для переобладнання газових котелень на твердопаливні із застосуванням енергоефективних джерел теплопостачання – Вихвостівськ а В.Лиственська ЗОШ;
- поточний ремонт теплотрас у Вихвостівській та В.Лиственській ЗОШ;
- капітальний ремонт Городнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 (вікна, відливи, дах).
- заплановано проектування та виконання робіт по облаштуванню системи водовідведення в Городнянській ЗОШ № 2 та Городнянській районій гімназії ;
- заміна котла в котельні на станції юних техників.
Основними проблемними питаннями в освіті залишаються:
Малокомплектні школи та їх оптимізація. В 2016-2017 навчальному році на території Городнянського району налічується 15 малокомплектних шкіл, в попередньому навчальному році таких шкіл було - 18. В 2016 році було закрито Володимирівську ЗОШ І-ІІІ ст. та Конотопську ЗОШ І-ІІ ст., а також реорганізовано Дроздовицька ЗОШ І-ІІІ ст. у Дроздовицька ЗОШ І-ІІ ст. і Макишинська ЗОШ І-ІІІ ст. у Макишинська ЗОШ І ст. Вартість одного учня в районі складає 14061,18 грн., а в окремих школах 27363,74 грн. (Переписка ЗОШ І-ІІІ ст.), 26646,77 грн.(Ільмівська ЗОШ І-ІІ ст.). В той же час у міських школах вартість одного учня складає 9013,42 грн. (Городнянська ЗОШ І-ІІІ ст. № 2), 11083,73 грн. (Городнянська районна гімназія.)
Відділом освіти проводиться і буде проводитись оптимізація мережі навчальних закладів відповідно до перспективного плану роботи.
У 2017 році передбачено передбачено переведення газових котелень навчальних закладів на альтернативне паливо (Великолиственська ЗОШ І-ІІ ст., Вихвостівська ЗОШ І-ІІ ст.). Встановлення блочно-модульної котельні у Хоробицькій ЗОШ І-ІІІ ст.
Використано коштів державного фонду регіонального розвитку (передбачено співфінансування – 90%(держ. бюджет – 872,692 тис. грн..) і 10%(район. Бюджет – 91,143 тис. грн.) – 963835,75 грн., з них:
-Реконструкція котельні Тупичівської ЗОШ І-ІІІ ст. з застосуванням енергоефективного джерела теплопостачання» - 935609,75 грн. ;
- витрати на виконання авторського нагляду – 10000,00 грн.;
- витрати на технічний нагляд за будівництвом - 18226,00 грн.
Залишок не використаних коштів державного бюджету - 1116,25 грн.
Використано субвенції на здійснення заходів соціально-економічного розвитку окремих територій (відповідно Постанови КМУ №395 від 24.06.2016р.) (передбачено співфінансування – 97% (субв.- 402,0 тис. грн.) і 3%(район. Бюджет – 18,789 тис грн.) – 420789,60 грн., з них:
- Комп’ютерний клас для Городнянської ЗОШ І ст. – 80080,00 грн.;
- Проектори для Городнянської районної гімназії – 15000,00 грн.;
- Комплект меблів (столешниця на парту і сидячка з спинкою) для Городнянської ЗОШ І ст. – 7197,72 грн.;
- Ноутбук для Городнянської ЗОШ І ст. – 6500,00 грн.;
- Телевізори для Городнянської ЗОШ №2 - 27299,00 грн.;
- Проекційний екран та 4 комп’ютери для Городнянської ЗОШ № 2 – 31300,00 грн.;
- Ноутбуки для Городнянської ЗОШ №2 – 33500,00 грн.;
- Проектори для Городнянської ЗОШ №2 - 33182,88 грн.;
- Комплект меблів (столешниця на парту і сидячка з спинкою) для Городнянської ЗОШ № 2 – 6480,00 грн.;
- Ринг боксерський, комплект боксерських мішків та груш для Городнянської ДЮСШ – 103000,00 грн.;
- Комплект мультимедійного обладнання для Городнянської ЗОШ І ст. – 77250,00 грн.
Начальник відділу освіти Ю. М. Гриценко